مقایسه ” ناهید ” اولین فیلم بلند آیدا پناهنده با آثار ویتوریو دسیکا وبرادران داردن

11262377_903798369643441_1549238770545471719_nآلن هانتر منتقد اسکرین دیلی در مقاله‌ای که روز شنبه منتشر شد، اولین فیلم بلند آیدا پناهنده را با آثار ویتوریو دسیکا وبرادران داردن مقایسه کرده و نوشته است: «پناهنده و فیلم‌بردار او مرتضی قیدی در به تصویر کشیدن حال و هوای زمستانی و مهیب دریایی گل‌آلود و آسمانی خاکستری در فضایی که هر کس می‌خواهد از کار دیگری سر دربیاورد، محشر عمل کرده‌اند. فیلم‌برداری قیدی یکی از نقاط قوت مهم فیلم است که لحظات بازتاب پر تلألوی نور در آب رودخانه، بازارهای شلوغ و کافه‌های دلگیر را به زیبایی تصویر کرده است.»

این منتقد چند دیالوگ به یاد ماندنی از فیلم «ناهید» را در مقاله خود بازگو کرده و یک دهه تجربه غنی آیدا پناهنده در ساختن فیلم‌های کوتاه، فیلم‌های تلویزیونی و مستند را علت «اطمینان او در به دست گرفتن سکان اولین فیلم بلندش که در آن همه اجزاء یک داستان پیچیده و همچنین خوب و بد تک تک شخصیت‌ها با دقت متوازن شده‌اند» دانسته است.

جوردن مینتزر، نویسنده هالیوود ریپورتر نیز در یادداشتی از «بازی‌های قدرتمند که این تصویر تلخ اجتماعی را تقویت کرده‌اند» سخن به میان آورده است. به نوشته این منقد، با آنکه زمان می‌برد تا فیلم داستان خود را بگشاید، فیلم‌ساز موفق شده است برخی جنبه‌های زندگی در ایران را درفیلم خود به تصویر بکشد که تاکنون کمتر دیده شده است. مینتزر همچنین به تفاوت‌های شخصیت‌های حاشیه نشین این فیلم با نمونه‌هایی که غربی‌ها از طبقه متوسط ایران با تماشای «جدایی نادر از سیمین» اصغر فرهادی در ذهن دارند، اشاره کرده است.

0 Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Log in with your credentials

Forgot your details?