استقبال از ناهید ،جشنواره کن در روز چهارم و پنجم رنگ‌وبوی ایرانی گرفت.

خبرنگار «شرق» از کن خبر داد
استقبال از ناهید
امیر گنجوی، خبرنگار «شرق»، کن

جشنواره کن در روز چهارم و پنجم رنگ‌وبوی ایرانی گرفت. نمایش فیلم «ناهید» از آیدا پناهنده به‌عنوان نماینده رسمی ایران در بخش «نوعی نگاه» از اتفاقات مهم این دو روز بود. این فیلم در حالی روز شنبه ٢٦ اردیبهشت (١٦ می) در دو سانس سالن «دبوسی» به نمایش درآمد که می‌شد لبخند رضایت را در چهره جمعیت حاضر در سالن دید. آیدا پناهنده که درحین اکران در سالن حضور داشت، به دو زبان انگلیسی و فرانسه هم‌زمان صحبت کرد و با لهجه خوب خود تسلطش را بر هر دو زبان نشان داد. فیلم روز یکشنبه هم در یک نوبت دیگر در سالن «آندره بازن» کن روی پرده رفت. در کنار پناهنده، بیژن امکانیان تهیه‌کننده، پژمان بازغی، ساره بیات و نوید محمدزاده، بازیگران، ارسلان امیری، نویسنده و تدوینگر و مرتضی قیدی، فیلم‌بردار هم در کن حضور داشتند و مقابل دوربین عکاسان ظاهر شدند. در مجموع نگاه منتقدان به فیلم مثبت بود. جوردن مینتزر، نویسنده هالیوودریپورتر و آلن هانتر، منتقد اسکرین‌دیلی، ازجمله منتقدانی بودند که نسبت به فیلم نظر مثبتی داشتند. منتقد ورایتی هم این فیلم را صدایی ارزشمند از هم سرایی سینمای ایران خواند. کارگردان این فیلم پس از نمایش آن، در مصاحبه با وب‌سایت رسمی جشنواره، از اولین ساخته سینمایی‌اش گفت. پناهنده که اولین تجربه بلند سینمایی‌اش را با فیلم «ناهید» تجربه کرده، در خلال این گفت‌وگو از بازیگری «ساره بیات» تعریف کرد و گفت که قصد نداشته بین نقش او در فیلم «جدایی» و فیلم خودش ارتباطی برقرار کند. این کارگردان در پاسخ به سؤالی درباره چگونگی آغاز این پروژه سینمایی گفت: برای سال‌ها، هنگامی که من و همکار فیلمنامه‌نویسم نوشتن یک فیلم‌نامه را شروع می‌کردیم، زنی جوان به ذهن ما خطور می‌کرد که پسر سرکش و نامنظمی دارد، همیشه سعی داشتیم این شخصیت را در داستان خود بگنجانیم، اما داستان هیچ‌وقت آن‌طور که می‌خواستیم پیش نمی‌رفت و ما هم از این شخصیت صرف‌نظر می‌کردیم، اما در نهایت به داستانی خوب برای او رسیدیم. من و ارسلان امیری بدون حضور پدر، بزرگ شدیم و شاهد تلاش مادران برای اثبات خودشان به‌عنوان زنی مستقل در جامعه سنتی ایران بودیم.
پناهنده همچنین درباره صنعت فیلم‌سازی در ایران گفت: در میان کشورهای خاورمیانه، ایران تنها کشوری است که سینمای خود را در سطح جهانی صادر می‌کند و سینماگرانی چون کیارستمی، فرهادی، بنی‌اعتماد و بسیاری دیگر نقش مهمی در بسط و گسترش فرهنگ ما داشته‌اند. ما نمی‌توانیم به‌راحتی آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها فیلم بسازیم چراکه بودجه یکسانی با آنها نداریم. دست‌های ما بسته است و نمی‌توانیم رؤیاهایمان را به عمل برسانیم.

11259859_903798276310117_5550516680070068356_n
0 Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Log in with your credentials

Forgot your details?