زمین ناآرام برای محیط و محیط بانی

zamin na aram

به نقل از سینما خبر:

مستند “زمین ناآرام” که در جریان موج جدید فیلم های مستند برخوردار از رسالتی چون بررسی چند وجهی دغدغه های جامعه تولید شده به جشنواره سینما حقیقت راه یافت

مستند "زمین ناآرام" به جشنواره سینما حقیقت راه یافت

ارسلان امیری مستند ساز که جدیدترین ساخته اش به جشنواره سینما حقیقت راه یافته است در گفتگو با سينما خبر  بیان کرد: مستندی 33 دقیقه ای با عنوان “زمین ناآرام” با موضوع مشکلات محیط بانی و محیط زیست ایران برای حضور در جشنواره سینما حقیقت تهیه کرده ام كه این مستند شکار یک ماده پلنگ در استان لرستان را دست مایه کار قرار داده و به بررسی شکار بی رویه حیوانات و مشکلات محیط بانان می پردازد.

وی افزود: پس از طرح پیشنهادی از سوی تصویربردار و مشاهده خبری مبنی بر شکار یک پلنگ در روزنامه همشهری حمایت مدیر وقت محيط زیست استان لرستان جهت تولید یک برنامه مستند را اخذ کرده و شروع به تولید چنین برنامه ای کردیم.

امیری به حضور خود در جشنواره های فیلم مستند پیشین اشاره كرد و اظهار داشت: پیش از اینکه تعداد دفعات حضور در جشنواره فیلم مستند را مد نظر داشته باشیم رسالت این گونه فیلم ها درجهت اطلاع رسانی و بررسی چند وجهی موضوعات برای من مهم بوده است.

وی ادامه داد: در فیلم مستند “زمین ناآرام” مسأله شکار حیوانات در حال انقراض چون پلنگ به عنوان یکی از دغدغه های محیط بانان و محیط زیست به بررسی چند وجهی گذاشته شده است.

امیری گفت: این فیلم تاثيرات مختلفی برای ترغیب علاقمندان به محیط زیست برای اجتناب از شکار بی رویه حیوانات خواهد داشت.

وی درباره چرایی کم رنگ بودن آثار مستند در سینمای ایران تاکید کرد: سینمای مستند در چند سال اخیر شاهد جهش و علاقه زیادی در تولید از لحاظ کمی و کیفی بوده و این امر از موج علاقه فیلم ساز و ریشه یابی کم رنگ فیلم مستند در سینمای ایران ناشی می شود.

امیری تصریح کرد: البته مسأله جهش کمی و کیفی سینمای مستند مساله ای خود جوش بوده و درنهایت میل و انگیزه مستندسازان و تهیه کنندگان معدود و انگشت شمار بخش خصوصی توانسته جریان فوق را هدایت کند.

این مستندساز به لزوم حمایت از موج جدید فیلم های مستند اشاره کرد و افزود: موج جدید فیلم های مستند که در بیشتر مواقع به ژانر اجتماعی پرداخته، با مانع و سرخوردگی ناشی از نبود نگرش کلان به شبکه مستند و نمایش این گونه فیلم ها مواجه شده است.

وی افزود: از دلایل دیگر سرخوردگی موج جدید فیلم های مستند می توان به ضعف این گونه فیلم ها در تنوع و کثرت اشاره کرد.

این کارگردان به لزوم خروج فیلم های مستند از قالب نگاه تلویزیونی و جشنواره ای اشاره کرد و اظهار داشت: تعريف هویتی ملی برای فیلم های مستند لازمه تحقق هدفی چون تنوع سلایق و حمایت از تهیه کنندگان بخش خصوصی است.

0 Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Log in with your credentials

Forgot your details?